تبلیغات
وبلاگ تخصصی ماشین - کاهش سهام خودرو های ژاپنی
ماشین بلاگ...ایده آل

کاهش سهام خودرو های ژاپنی

سه شنبه 12 مهر 1390 05:06 ب.ظ

نویسنده : امیر محمد شریفی

گروه ببین الملل: ارزش سهام شرکت‌های خودرو سازی ژاپن در معاملات روز سه‌شنبه در بازارهای بورس آسیا به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

به گزارش خبرخودرو ، کاهش فروش خودروهای تولید شده توسط شرکت های ژاپنی باعث شد تا سهام شرکت‌های تولیدکننده خودروهای ژاپنی سقوط کند.

به عنوان مثال، ارزش سهام شرکت تویوتا در بازار بورس توکیو سه درصد کاهش نشان داد.

ارزش سهام شرکت هوندای ژاپن نیز چهار و نیم درصد سقوط کرد.

شرکت نیسان ژاپن که اغلبِ کارخانه‌های آن در جنوب ژاپن و به دور از مرکز اصلی زمین لرزه و سونامی مهیب این کشور قرار دارد، با کاهش ارزش سهام کمتری، در حدود دو و نیم درصد، مواجه شد.

رابین مردیت، کارشناس اقتصادی در مصاحبه با مجری این شبکه در رابطه با علت این سقوط‌ها گفت، در حالی که فروش خودروهای هیوندا و کیای کره جنوبی در بازار امریکا افزایش قابل ملاحظه چهارده درصدی نشان داده، و حتی فروش خودروهای ساخت داخل امریکا نیز خوب بوده است، شرکت های خودروساز ژاپنی روند معکوس در بازار امریکا طی کرده و با کاهش قابل توجه فروش مواجه بوده اند.

گفتنی است که شرکت تولید کننده خودروهای نیسان ژاپن از این روند مستثنی بوده و با افزایش بیست و پنج درصدی فروش محصولاتش در بازار امریکا در ماه سپتامبر مواجه شده است.

متقاضیان خریداری خودروها در امریکا هنگامی که به نمایندگی‌های فروش خودروهای ژاپنی، به خصوص تویوتا و هوندا مراجعه می کنند، متوجه می شوند که تمامی مدل‌های این شرکت در دسترس نیست و آنان باید از میان گزینه‌های محدود، خودرویی برای خود انتخاب کنند که به هیچ وجه مطلوب آنان نیست.

در ضمن، کمبودِ قطعات یدکی خودروهای یاد شده‌ی ژاپنی باعث شده تا خدمات بعد از فروش آن به خوبی گذشته نباشد.

همین امر، مصرف کنندگان امریکایی را به سوی نمایندگی‌های فروش خودروهای داخلی، کره ای یا برخی از کشورهای اروپایی سوق داده است.

این کارشناس اقتصادی در خاتمه تأکید کرد، به طور کلی فروش خودروها در امریکا پس از وقوع سونامی و زمین لرزه ژاپن در ماه مارس، به تدریج کاهش یافت.

لذا افزایش فروش خودروها در ماه سپتامبر در امریکا به هیچ وجه به معنای بازگشت به سطح فروش خودروها در بازار امریکا پیش از سونامی ژاپن نیست.

در عین حال، با توجه به این که اخیراً میزان اعتماد شهروندان امریکایی به اقتصاد این کشور به کمترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، همین که فروش خودروها در امریکا نسبت به فصل سه ماهه اول امسال کاهش نشان نداده، خود خبری شگفت انگیز برای بازار امریکا به حساب می آید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -