تبلیغات
وبلاگ تخصصی ماشین - کیا کادنزا
ماشین بلاگ...ایده آل

کیا کادنزا

چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 02:47 ب.ظ

نویسنده : امیر محمد شریفی
کیا کادنزا
چندی است که شرکت های خودرو سازی کره اقدام نوسازی محصولات خود کرده اند که این مسئله برای مصرف کننده ها بسیار خوش جلوه کرده است و علاقه مندان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد خودروهای مختلف ارائه شده هستند. در این نوشته کوتاه سعی کرده ایم تا اطلاعات بیشتری را در اختیار علاقه مندان در مورد خودرو جدید کیا اپیروس را بدهیم.
پرچمدار شرکت خودروسازی کیا تا سال 2008 مدل لوکس اپیروس بود ، مدلی که کیا در نسل قبل آن با الهام گرفتن مستقیم از خودرو مرسدس بنز E Class و تجهیز آن به امکانات مختلف که فرای قیمت آن بود با بزرگان به رقابت می پرداخت. از دید بسیاری مشکل بزرگ این مدل از کیا طراحی به دور از جذابیت آن بود که البته از دید بعضی دیگر که نگارنده هم جزء این دسته است این بحث صحیح نمی باشد زیرا کیا اپیرزس دارای طراحی تند و تیز و جوان پسند نبود اما طراحی هماهنگی داشت که در کل خودرویی شکیل را به نمایش می گذارد.
بعد از معرفی هیوندا جنسیس جدید در سال 2008 و استقبال قابل توجه از این مدل ، شرکت کیا که برادر و همکار شرکت هیوندا محسوب می شود نیز به فکر افتاد تا مدلی در این کلاس ارائه کند. البته برای معرفی مدل جدید می بایست طراحی جدیدی را برای آن معرفی کند تا روند رو به جلوی شرکت را به رخ حریفان بکشد پس کیا مدل مفهومی را به نام K9 طراحی کرد که نه تنها معرف رده ای جدید در خودروهای این شرکت بود بلکه معرف مفهوم طراحی بود تا کیا طراحی خودروهای خود را یکپارچه کند.
اولین محصول این تغییر کیا اپتیما بود و به دنبال آن مدل های اسپورتج و اوپیروس نیز به بازار معرفی شدند. مدل اوپیروس در سایر نقاط دنیا با نام هایی دیگر شناخته می شوند برای مثال در کره جنوبی به اسم K7 شناخته می شود و در بازاری دیگر به نام کادنزا شناخته می شود.
مدل جدید دارای طراحی روان تر و سیالتری نسبت به مدل قبلی است تا در کنار جزئییاتی چون چراغ های LED عقب و امکاناتی چون سقف پانامورا مدلی با مقبولیت عام بیشتر ارائه کند. البته لازم به ذکر است که کیا در زراحی این خودرو از خودرویی چون سیتروئن C5 در طراحی قسمت عقب الهام گرفته است تا همچنان طراحی خودروهای کیا 100 در صد مستقل و به قولی خانگی نباشد.
در بخش مشخصات فنی نیز لازم به توضیح است که این مدل نسبت به نسل قبل کمی کوتاه تر شده است اما این تغییر با بیشتر شدن فاصله محورها ازهم همراه شده است تا فضای داخلی نسبت به قبل کمی بزرگتر باشد. کیا برای این مدل قصد دارد تا موتورهای جدیدی را معرفی کند که کم توان ترین آنان 163 اسب بخار قدرت دارد وپرتوان ترین آنان نیز که احتمالا در ایران نیز خواهد آمد موتوری 6 سیلندر با آرایش V و به جحم 3.5 لیتر خواهد بود. این موتور 290 اسب بخاری با نیروی تورک 338 نیوتن بر متر خود خواهد توانست این خودرو 1575 کیلوگرمی را در مدت زمان 7.3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند تا در نهایت در سرعت 230 کیلومتر در ساعت آرام بگیرد.
لیست بلند بالایی از امکانات برای این خودرو دور از انتظار نیست که می توان برای نمونه از امکانات زیر نام برد:
سقف پانامورا،سیستم روشنایی کابین جدید بر اساس خواست راننده، سیستم تهویه مطبوع مستقل دوگانه ، چراغ های LED عقب و...
در کل می توان گفت که کیا روند رو به جلوی خود را حفظ کرده است و با معرفی مدل جدید اپیروس یا کادنزا علاقه مندان را تشنه معرفی خودروی جدید و لوکس خود یعنی K9 نگه داشته است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -